Je vitamín D „zázračná molekula“ v boji proti COVID-19?

vitamin D

Je vitamín D „zázračná molekula“ v boji proti COVID-19?

Do dnešného dňa je registrovaných viacero štúdií, ktoré sa snažia preukázať efekt vitamínu D v prevencii a liečbe infekcie COVID-19, píše sa v odbornom časopise Revue medicíny.

Každým dňom sa objavuje viac dát o tom, že vitamín D by mohol zmierniť celospoločenský dopad pandémie najmä u skupín pacientov, ktorí majú jeho závažný nedostatok (čo je zároveň populácia najviac náchylná na ťažký priebeh ochorenia COVID-19). U takýchto pacientov je rozumné zvážiť podávanie dávky vitamínu D na základe tzv. off label indikácie - čiže na hornej hranici odporúčanej dennej dávky 4000 IU = 100 mikrogramov. To je najvyššia oficiálna odporúčaná denná dávka pri „svalovo-kostrových diagnózach“, napr. v kombinácii s minerálmi v prípade osteoporózy. Teraz sa odporúča ľuďom, ktorí majú dokázaný nedostatok „déčka“ z krvi a u chorých na COVID-19, ktorí sa liečia doma.

Adekvátne dopĺňanie D vitamínu je z celospoločenského hľadiska jednoduché, lacné a bezpečné opatrenie s potenciálne významným zdravotným benefitom, aj keď vitamín D sám osebe nemožno považovať za nijakú „zázračnú molekulu“.

Nielen v prevencii krivice, ale aj rakoviny

vitamind1

Vitamínu D sa hovorí aj ,,slnečný vitamín". Je to preto, že zatiaľ čo potrava je schopná zabezpečiť nám len 5 až 10 % vitamínu D, hlavným zdrojom déčka by malo byť dostatočné vystavovanie sa slnku.

V dávnejšej minulosti odborníci účinky vitamínu D spájali najmä so zdravím kostí a zubov. Pri jeho nedostatku v detstve vznikala známa krivica (rachitída), a keďže sa zistilo, že materské mlieko a mlieko vo všeobecnosti obsahujú pomerne málo déčka, aj dnes predpisujú pediatri deťom vitamín D v kvapkách. Postupne sa však zisťovalo, že s nedostatkom tohto vitamínu súvisí množstvo rozličných chorôb. Vitamín D je účinnou prevenciou pred vírusovými infekciami a dôležitým faktorom udržania dostatočnej imunity, dokonca aj v rámci prevencie onkologických ochorení. Hovorí sa tomu pozitívne mimokostné účinky vitamínu D. Paradoxne jeho vysokú hladinu potrebujú napríklad pacienti s rakovinou kože (melanómom), ktorí by sa mali na slnku najmä v letných mesiacoch správať so zvýšenou opatrnosťou. Má ochranný účinok aj v prípade ďalších onkoochorení.

Kam nechodí slnko, tam chodí lekár

vitamind2

Zásluhou úspešnej osvety rakoviny kože, zníženému vystavovaniu sa slnečným lúčom používaním UV faktora, sedavému spôsobu života, trávením väčšiny času v uzatvorených priestoroch, ako sú kancelárie a autá, došlo v posledných 20 rokoch doslova k pandémii nedostatku vitamínu D. Vo všeobecnosti trpia najväčším nedostatkom starí ľudia, ľudia žijúci v ústavnej starostlivosti a hospitalizovaní pacienti. Platí, že kam nechodí slnko, tam chodí lekár.

V každom prípade je dostatočná hladina vitamínu D jedna z možností, ako si zvýšiť odolnosť organizmu a posilniť imunitný systém. Do toho patrí aj celkový životný štýl, spôsob stravovania či pohybová aktivita na čerstvom vzduchu. Navyše jestvujú aj názory, že v našom miernom pásme je vlnová dĺžka UVB lúčov počas neskorej jesene, zimy a skorej jari nedostatočná, slnko je prinízko a lúče dopadajú pod takým uhlom, že sa „déčko“ v koži netvorí. Bežný pleťový krém s faktorom 8 znižuje tvorbu vitamínu D v koži o 95 %. Nikdy sa nespáľte, ale nebojte sa opáliť, ubezpečujú odborníci.

Niektorým rizikovým skupinám, ako sú seniori, onkologickí pacienti, celiatici, pacienti so zápalovými ochoreniami čriev (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída), ľudia s chronickými obličkovými ochoreniami, autoimunitnými chorobami,  osoby pripútané na posteľ, deti počas rastového „špurtu“ a tí, ktorí majú z krvi zistený deficit „déčka“, odporúča užívať tento vitamín rozpustný v tuku celoročne, najlepšie s mastnejším jedlom (stačí chlieb s maslom alebo pohár plnotučného mlieka).

Lipozomálny vitamín D má najlepšiu možnú vstrebateľnosť zo všetkých foriem doplnkov výživy.

 

vitamin D3

VITAMÍN D3 LIPOSOMAL PLUS obsahuje v dennej odporúčanej dávke (1 x 5 ml):

vitamín D3   2000 IU (50 mikrogramov)

 

Najdôležitejšie formy vitamínu D

- vitamín D2 (ergokalciferol) – netvorí sa v ľudskom organizme a má rastlinný pôvod

- vitamín D3 (cholekalciferol) – vzniká v koži účinkom UV žiarenia a jeho ďalším zdrojom sú potraviny živočíšneho pôvodu (najmä ryby, rybí olej, predovšetkým z treščej pečene, a vajíčka sliepok vo voľnom výbehu s prístupom slnka). Na základe laboratórnych výsledkov z krvi tvorí vitamín D3 až vyše 90 % z celkového množstva vitamínu D.

 

Najdete nás i na MALL.SK

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie