Kolagén je základnou bielkovinou ľudského tela, ktorá zabezpečuje pevnosť a pružnosť pokožky, zdravie kĺbov, väzív a kostí. S pribúdajúcim vekom však jeho prirodzená produkcia klesá a my na našom tele pozorujeme prejavy starnutia a zhoršenie stavu pohybového aparátu. Pomôžu tieto negatíva zmierniť doplnky výživy?
Správny výber kolagénu
Hoci sa kolagén spája najmä s kvalitou pokožky, v skutočnosti zohráva kľúčovú úlohu aj pri udržiavaní orgánov, svalov a kostí pohromade. Jeho špirálovitá štruktúra je totiž mimoriadne pevná a pružná.
Ako však náš organizmus starne, nedostatok kolagénu sa prejavuje aj na zhoršenej schopnosti pohybu. Potvrdzuje to aj MUDr. Terézia Macková: „Kolagén sa však osvedčil nielen v estetickej medicíne, ale aj pri riešení neurologických problémov. Vynikajúce výsledky dosahuje u pacientov, ktorých trápia vysunuté platničky, artróza, svalový spazmus a podobne.“
Pri zhoršenej schopnosti pohybu je preto namieste siahnuť po doplnku stravy s obsahom kolagénu. Mali by ste však vedieť, že táto bielkovina sa vo výživových doplnkoch vyskytuje v rôznych formách.
>> BLOG: Kolagén sa delí na niekoľko typov. Ako si vybrať ten správny? <<
Najčastejšie sa používajú tieto dva typy:
- Hydrolyzovaný kolagén. Ide o formu kolagénu, ktorá prešla hydrolýzou. Tento proces rozkladá bielkovinu na menšie peptidy, čím sa zlepšuje jej vstrebateľnosť v tráviacom trakte.
- Lipozomálny kolagén. Táto forma do tela dopĺňa kolagénové peptidy obalené fosfolipidovými obalmi (lipozómami), ktoré chránia bielkovinu pred degradáciou v tráviacom trakte a zabezpečujú jej efektívne vstrebávanie do krvi.
Zdroje kolagénu
Existuje viacero živočíšnych zdrojov kolagénu a každý z nich má špecifické zloženie a organizmu ponúka iné benefity. Rybí kolagén je bohatý najmä na kolagén typu I, ktorý zohráva kľúčovú úlohu pri udržiavaní zdravej a pevnej pokožky.
>> BLOG: Kolagén ako bielkovina mladosti? <<
Hovädzí kolagén obsahuje prevažne typy I a III, ktoré sú dôležité pre zdravie pokožky, kostí a väzivového tkaniva. Naopak, kurací kolagén je zdrojom najmä kolagénu typu II, a je známy svojimi priaznivými účinkami na kĺby a chrupavky. Je tak veľmi vhodnou voľbou pre ľudí s pohybovými problémami.
Odporúčané dávkovanie kolagénu
Tak ako pri všetkých našich doplnkoch stravy, rovnako aj denná dávka kolagénu závisí od formy a individuálnych potrieb:
- Hydrolyzovaný kolagén - odporúča sa 2,5 až 10 gramov denne. Denná dávka však závisí od vášho cieľa suplementácie.
- Lipozomálny kolagén - vzhľadom na jeho vysokú vstrebateľnosť si vystačíte s nižšou dávkou. Odporúčaná denná dávka nášho lipozomálneho kolagénu predstavuje pre dospelého človeka 10 ml na deň.
Kedy a ako užívať kolagén
Aj keď niektoré vitamíny či minerály je vhodnejšie užívať ráno a iné zas večer, s kolagénom je to inak. Nie je totiž jednoznačne stanovené, kedy je najvhodnejšie jeho užívanie.
Existujú odporúčania na jeho ranné užívanie nalačno, iné zdroje zas radia užívať kolagén večer pred spaním. Z nášho pohľadu je však najdôležitejšia pravidelnosť a dlhodobé užívanie. Lipozomálny kolagén sa totiž vyznačuje vysokou vstrebateľnosťou, ktorú neovplyvňuje napríklad ani to, čo konzumujete.
Lipozomálny kolagén navyše môžete užívať samostatne alebo ho pridať do vody, džúsu či dokonca smoothie. Dôležité je však zabezpečiť dostatočný príjem vitamínu C, ktorý podporuje syntézu kolagénu v tele.
Aké sú výhody lipozomálneho kolagénu?
Lipozomálny kolagén má oproti bežným formám viacero výrazných výhod. Vďaka lipozomálnej technológii sú molekuly tejto bielkoviny obalené ochrannou vrstvou lipozómov, ktoré ich chránia pred rozkladom v tráviacom trakte. To zabezpečuje ich vyššiu biologickú dostupnosť a efektívnejšie vstrebávanie do krvného obehu.
Výsledkom je rýchlejšie a viditeľnejšie zlepšenie stavu pokožky, kĺbov a vlasov. Vzhľadom na vyššiu účinnosť nie je potrebné užívať vysoké dávky, pretože požadované výsledky sa dajú dosiahnuť aj pri nižšom dennom príjme kolagénu.
Pre efektívne dopĺňanie kolagénu je však kľúčové zvoliť správnu formu a dodržiavať odporúčané dávkovanie.
Foto: Pexels
Text: Avita