Glutathion je najúčinnejším antioxidantom v ľudskom tele

superpotraviny

Glutathion je najúčinnejším antioxidantom v ľudskom tele

Glutathion je vďaka jeho vysokým hladinám hlavným vnútrobunkovým nebielkovinovým antioxidantom. Ide o hydrofilný (vo vode rozpustný) tripeptid, ktorý sa skladá z troch aminokyselín: kyseliny glutámovej, cysteínu a glycínu, ktorý má mnoho biologických funkcií – je neoddeliteľnou súčasťou fyziologickej obrany organizmu proti oxidačnému stresu a toxickým látkam, a jeho vnútrobunková prítomnosť má nezastupiteľné miesto pre zaistenie bunkovej vitality.

Glutathion sa vyskytuje nielen v ľudskom tele, ale aj v tele všetkých cicavcov, v rastlinách a hubách. Tento tripeptid je produkovaný všetkými bunkami tela, najviac pečeňovými. Vo vysokých koncentráciách sa vyskytuje aj v obličkových bunkách, slezine, erytrocytoch, leukocytoch a bunkách očnej šošovky. 

Glutathion sa môže vyskytovať v dvoch formách, a to voľnej alebo viazanej na proteíny a iné biomolekuly, s ktorými potom vytvára zmiešané disulfidy. Vďaka tejto jeho schopnosti dokáže účinne brániť oxidácii proteínov počas oxidačného stresu. Voľný glutathion vytvára tiež dve formy: redukovanú - thiol (GSH) a oxidovanú - disulfid (GSSG).
Práve pomer týchto dvoch foriem určuje charakter oxidačného stavu bunky a celkového oxidačného stresu v organizme. Tento pomer si bunky veľmi prísne regulujú a bežne je v bunkách prítomná jeho redukovaná forma až na 99%. Pri oxidačnom strese dochádza k poklesu koncentrácie redukovanej formy glutathionu a k zvýšeniu jeho oxidovanej formy.

Glutathion spomaľuje starnutie pokožky

Glutathion2

Glutathion sa podieľa na množstve metabolicky a fyziologicky dôležitých funkcií. Najvýznamnejšou je jeho antioxidačná funkcia – teda schopnosť chrániť organizmus pred oxidačným poškodením voľnými radikálmi a reaktívnymi zlúčeninami kyslíka. Úlohou glutathionu je prevencia – má schopnosť udržiavať rovnováhu medzi voľnými radikálmi a antioxidantami, ktoré sa v tele nachádzajú. Jeho najvyššie hladiny preto nájdeme v pečeni – hlavnom detoxikačnom orgáne. Glutathion sa podieľa na posilňovaní imunity, detoxikuje pečeň a podporuje funkciu obličiek.

Nemenej dôležitou je aj schopnosť udržiavať sulfhydrylové skupiny bielkovín v redukovanej forme, aby sa zachovala ich fyziologická funkcia. Chráni bunky pred škodlivým pôsobením xenobiotik - cudzorodých látok (napríklad brombenzen, formaldehyd alebo acetaminofen), ktoré detoxikuje a následne sa z tela vylúčia von. Dokáže tiež pomôcť odstrániť z tela ťažké kovy (napríklad ortuť či olovo).
Medzi ďalšie jeho funkcie patrí regenerácia vitamínu A a vitamínu C. Je zásobárňou a transportnou formou cysteínu, aminokyseliny, ktorá v organizme pôsobí ako dôležitá súčasť detoxikačného systému. Reguluje bunkový cyklus a moduluje bunkové procesy – napr. syntézu DNA a proteínov. Tým, že podporuje regeneráciu a revitalizáciu buniek, zlepšuje pružnosť pokožky a spomaľuje proces starnutia. 

Nedostatok spánku znižuje koncentráciu glutathionu v tele

Glutathion1

Nezdravý životný štýl, fajčenie a alkohol, stres, nespavosť, lieky i vyšší vek, to všetko môže znižovať koncentráciu glutathionu v tele. Medzi typické príznaky nedostatku glutathionu v organizme patrí chronická únava a zlý spánok, bolesť, znížená imunita, neurologické ochorenia či zápalové ochorenia čriev. Jeho nedostatočné zásoby zvyšujú pravdepodobnosť vzniku rôznych chronických ochorení.

Glutathion nájdeme v niektorých potravinách, napríklad čerstvom a nepasterizovanom mlieku a mliečnych výrobkoch, surovom mäse i v chrene. Avšak tepelná úprava jeho hladinu v potravine veľmi výrazne znižuje. Existujú aj potraviny, ktoré by mohli podporovať prirodzenú tvorbu glutathionu v tele. Ide o potraviny bohaté na síru, ako brokolica a karfiol, vajíčka, cibuľa a cesnak alebo orechy. V prípade nízkej hladiny glutathionu je ale najlepšie siahnuť po doplnku výživy, ktorého užívanie môže následne pomôcť zmierniť príznaky mnohých ochorení – napríklad Parkinsonovej choroby, porúch tráviaceho systému či porúch autistického spektra. Vyberte si najúčinnejší antioxidant v lipozomálnej forme – Glutathion liposomal plus.

 

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie