Superpotraviny: predstavujeme vám moringu, ashwagandhu, acerolu a camu camu

superpotraviny

Superpotraviny: predstavujeme vám moringu, ashwagandhu, acerolu a camu camu

Superpotravinou označujeme potravinu s mimoriadnym účinkom prospešným pre zdravie človeka. Je to špecifická skupina potravín, ktoré sú bohaté na minerály, vitamíny, antioxidanty, proteíny či enzýmy a ďalšie zdraviu prospešné látky v prírodnej podobe, ktorých sa organizmu obvykle nedostáva v potrebnom množstve.

Aj keď termín superpotravina je relatívne nový, nejde o nič prevratné, pretože tieto potraviny tu boli stále a množstvo z nich konzumujeme denne bez toho, aby sme vedeli, že ide o superpotravinu. Hovoríme napríklad o ovsenných vločkách, cesnaku, červenej repe, zelenom čaji či kvalitnom mede od včelára, brusniciach, jahodách alebo vlašských orechoch. Okrem toho k nim však zaraďujeme aj exotické potraviny, ako čoraz viac obľúbené chia semienka, quinou či karob, ktoré sú už ale bežne dostupné aj u nás. Avšak medzi superpotravinami nájdeme aj ďalšie potraviny, ktoré si v obchode len tak nekúpime a sú pre nás dostupné vo forme potravinových doplnkov - acerola, ashwagandha, camu camu, riasa kelp, chlorella a riasa spirulina či moringa. Niektoré z týchto exotických superpotravín nájdeme aj ako súčasť Avita prírodných doplnkov výživy, a pár z nich vám teraz predstavíme bližšie.

Moringa olejodárna

Moringa olejodárna patrí k najviac využívaným liečivým rastlinám a v súčasnosti sa pestuje už takmer na celom svete. Pôvodný výskyt moringy je v Indii, Pakistane, Bangladéši a Afganistane. Aj keď jej účinky nie sú u nás veľmi známe, moringa má široké medicínske uplatnenie a v tradičnej medicíne sa používa celé stáročia. Je označovaná ako strom života či zázračná rastlina. Okrem medicíny sa využíva aj v potravinárstve, pri výrobe doplnkov stravy a kozmetiky.

 
Každá časť rastliny obsahuje veľké množstvo antioxidantov, celkovo rastlinu tvorí množstvo biologicky aktívnych látok – bielkoviny, aminokyseliny, proteíny, sacharidy, vitamíny, mastné kyseliny a minerály. Aby toho nebolo málo, moringa obsahuje tiež karotenoidy, fytosteroly, flavonoidy a fenoly ako sekundárne metabolity, ktoré podporujú nutričné zloženie rastliny. Hladiny týchto biologicky aktívnych látok sa v rastline menia v závislosti od klimatických podmienok a toho, kde bola pestovaná.
Listy moringy obsahujú najviac sacharidov a vlákniny, okrem toho aj veľké množstvo esenciálnych minerálov, vitamínov (A, C,D, E a B), ďalej aminokyseliny tvoriace proteíny. Listy ďalej obsahujú značné množstvo fotochemikálií, ktoré podporujú výživné zloženie tejto rastliny. Navyše, strom života obsahuje iba malé množstvo antinutričných látok (napr. fytáty, saponiny, taníny a oxaláty). Vyskúšajte 100% sušinu z listov moringy olejodárnej v BIO kvalite.

Ashwagandha

Ashwagandha, alebo inak indický ženšen či witánia opojná, sa v ajurvédskej medicíne využíva viac ako 3000 rokov. Je to účinný prírodný adaptogén, ktorý pomáha organizmu počas psychicky a fyzicky náročného obdobia, pri úzkostných stavoch, nervozite a strese. Ashwagandha znižuje hladinu kortizolu a tým napomáha veľkou mierou k plnohodnotnému spánku. Podobne ako moringa, aj indický ženšen má svoj pôvod v Indii, pestuje sa na blízkom východe, ale i v severnej Afrike a Európe. 

superpotraviny1


Najviac liečivých látok sa nachádza v koreni. Ide o alkanoidy, flavonoidy, triesloviny a saponíny. Obsahuje veľké množstvo aminokyselín a železa. Má preukázané protizápalové, antioxidačné, antidepresívne a kardioprotektívne účinky. Uvažuje sa o nej ako o potencionálnom kandidátovi pri liečbe neurodegeneratívnych ochorení. Okrem toho sa používa aj ako prírodné afrodiziakum pre mužov i ženy.
Aktívne zložky (withanolidy) obsiahnuté v rastline majú preukázané imunostimulačné účinky – tým, že potláčajú aktiváciu jadrového faktora, ktorý je zodpovedný za vznik rôznych ochorení súvisiacich s imunitou (zápalové procesy či rakovinové bujnenie), inhibujú rast nádorových buniek. Pacientom s cukrovkou 2. typu užívajúcim prípravok z koreňa ashwagandhy počas 30 dní preukázane klesla hladina glukózy a lipidov (najmä cholesterolu a triglyceridov).
Náš organický extrakt z koreňa indického ženšenu, ASHWAGANDHA AA+, je výrobok najvyššej kvality vyrobený na Slovensku. Neodporúča sa však tehotným a dojčiacim ženám a malým deťom. Rovnako pacienti s cukrovkou, vysokým tlakom či žalúdočnými vredmi by mali užívanie indického ženšenu najskôr konzultovať s lekárom či lekárnikom.

Acerola

Ďalšou superpotravinou je acerola, známa aj ako barbadoská čerešňa. Je to tropický ker, ktorý pochádza z Karibských ostrovov, ale rastie aj v Južnej Amerike, USA a Indii. Medzi superpotraviny ju zaraďujeme hlavne kvôli vysokému obsahu vitamínu C – dozretá čerešňa aceroly má jeden z najvyšších podielov vitamínu C zo všetkých druhov ovocia.

superpotraviny2

Okrem toho plody aceroly obsahujú aj množstvo makro a mikronutrientov – vitamínov, proteínov, minerálnych solí, ale i tukov, karbohydrátov a nenahraditeľných bioflavonoidov). Vďaka vysokému podielu minerálov (najmä magnézia, fosforu, selénu, medi, vápnika, sodíka, zinku, železa) a vitamínov skupiny B (najmä B1, B2, B3 a B5) či vlákniny má acerola vysoké nutričné hodnoty.
Acerola účinne pomáha v boji s chorobami, ktoré spôsobuje oxidačný stres, má antimykotické a protizápalové účinky. Avita prírodný Super vitamín C 1000 je vyrobený z výťažkov tropickej čerešne aceroly, ktorej plody sa po zbere sušia a spracovávajú na jemný prášok obsahujúci prírodný vitamín C a ďalšie zdraviu prospešné látky.

Okrem plodov aceroly sú na vitamín C bohaté aj plody malého stromu Camu Camu. Majú veľmi vysokú nutričnú hodnotu – okrem vitamínu C obsahujú množstvo bielkovín, vitamínov skupiny B a vitamín E, tiež fosfor, vápnik, železo či mangán. Vďaka tomu posilňujú imunitný systém a zvyšujú odolnosť voči chladu, pomáhajú bojovať proti únave a majú anitoxidačné účinky. Prášok Camu Camu bude už čoskoro dostupný aj v našom e-shope.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie