Za suchú a podráždenú kožu môže nedostatok ceramidov

Najdôležitejšou funkciou kože je chrániť organizmus pred poškodením. Koža plní ale i estetickú funkciu – všetci chceme mať krásnu a hebkú pokožku s minimom vrások, ktorá je pružná a vyzerá mladistvo. Stav našej pokožky majú na svedomí ceramidy – lipidové molekuly, ktoré sa v nej prirodzene vyskytujú. Ich úlohou je obnovovať a hydratovať kožnú bariéru. Vďaka ceramidom je naša pokožka hebká, nie je suchá a podráždená.

Ľudská koža má povrch približne 1,8 m2 a jej hmotnosť je 4,3–5 kg. Tvoria ju dve základné vrstvy: dermis a epidermis. Dermis, teda zamša, je bohato prekrvená a predstavuje fyziologickú podporu pre epidermis - pokožku. Epidermis sa skladá zo štyroch základných vrstiev, ktoré predstavujú rôzne štádiá vývoja epidermálnych buniek. Výsledkom je vznik kompletnej kožnej bariéry. Celá pokožka sa obnoví za 30 dní, z toho 15 dní trvá obnova jej štvrtej vrstvy stratum corneum (SC), teda kožnej bariéry. Hlavnými zložkami hmoty, ktoré vypĺňajú medzibunkový priestor SC sú ceramidy (50 %), cholesterol (25 %) a mastné kyseliny (10 %). Ceramidy sú lipidové molekuly, vďaka ktorým dokáže epidermis fungovať ako bariéra, ktorá pleť chráni a dodáva jej zdravý vzhľad.

 

Atopici potrebujú ceramidy ako soľ

Medzi stavy spojené s nedostatkom ceramidov patrí napríklad atopická dermatitída a psoriáza, ale ceramidy sú nápomocné i pri liečbe ichtyózy, akné či suchej a stárnucej kože.
Atopická dermatitída sa prejavuje predovšetkým suchosťou kože. Jednou z príčin jej vzniku je znížený obsah lipidov, najmä ceramidov a viac nenasýtených mastných kyselín, v rohovej vrstve epidermy.

Ceramidy sa v koži vytvárajú predovšetkým z lipidu s názvom sfingomyelín. Ľudia trpiaci atopickou dermatitídou však majú zníženú aktivitu enzýmu sfingomyelinázy, ktorý tvorbu sfingomyelínu urýchľuje. Navyše, u atopikov dochádza k abnormálnemu rozkladu sfingomyelínu, kedy sa namiesto ceramidov vytvára výrazne prozápalová látka sfingozylfosforylcholín. Dôsledkom je oslabená bariérová funkcia epidermy. Pokožka nie je schopná udržiavať si vlhkosť, je suchá a ľahšie do nej preniknú rôzne alergény a dráždivé látky.

Aj keď samotná aplikácia ceramidov atopickú pleť úplne nevylieči, výrazne zlepší bariérovú funkciu kože. Vďaka tomu sa zníži množstvo mikróbov, dráždivých látok a alergénov, ktoré do kože preniknú. Navyše bolo preukázané, že užívanie ceramidov znižuje spotrebu kortikoidov, prípadne antibiotík.

 

Sú ceramidy v kozmetike naozaj účinné?

Odhaduje sa, že 20 až 50 % ľudí trpí rôznymi prejavmi suchej kože. Ide najmä o atopikov, seniorov, u ktorých dochádza k prirodzenému starnutiu kože, či žien v domácnosti. Suchá koža sa týka aj ľudí, ktorý sa vystavujú až nadmernej hygiene. Na trhu existuje množstvo kozmetických prípravkov, ktoré obsahujú ceramidy. Problémom všetkých týchto pleťových krémov a rôznych sér je fakt, že pôsobia iba lokálne a účinnosť obsiahnutých ceramidov je otázna. Riešením je nutrikozmetika.

Nutrikozmetika je prelomová technológia v oblasti kozmetickej starostlivosti. Jej podstatou je orálne užívanie účinnej látky, nie jej lokálna aplikácia. Tým, že účinné látky sú v tele prenášané prostredníctvom krvného obehu až do vnútornej vrstvy kože, pokryjú celé telo zvnútra a zasiahnu tak aj miesta, ktoré sú pri nanášaní pleťového krému ťažko dosiahnuteľné rukami (napríklad chrbát).

 

ANTI-AGE ELIXIR

ANTI-AGE ELIXIR obsahuje francúzsky patentovaný komplex CERAMOSIDES ™. Má vysoko hydratačný účinok, zachováva pružnosť a integritu pokožky vo všetkých jej vrstvách, vyhladzuje vrásky a pôsobí proti starnutiu. Navyše pokožku príjemne zjemňuje. 

Kožná bariéra (SC) je tvorená plochými, navzájom do seba zapadajúcimi bunkami s nepriepustnou obálkou (tehly), ktoré sú obklopené pevne viazanou hmotou (malta). Takéto usporiadanie vytvára veľmi komplikovanú cestu pre prienik látok cez kožnú bariéru a často sa označuje ako „tehly a malta“. Hlavnou zložkou malty medi týmito bunkami (tehlami) sú ceramidy. Tie sú kľúčové pri plnení vodnej funkcie kožnej bariéry. Obrázok nižšie ukazuje, ako výrazne menej dehydratovaná je pokožka počas užívania CERAMOSIDES ™.

 

Obsah ceramidov v koži vekom klesá a toto množstvo sa znižuje aj počas zimných mesiacov. Z epidermy sa voda rýchlejšie stráca, pokožka je suchšia, svrbí, vznikajú v nej trhliny a vrásky. Na rozdiel od krémov a pleťových sér, ktoré pôsobia iba lokálne, CERAMOSIDES™ dodáva do pokožky ceramidy prostredníctvom krvného obehu. Vďaka tomu obnoví na pokožke celého tela vodnú bariéru a vyplní trhliny. Pokožka je hydratovaná, má mladistvý vzhľad a zdravý lesk.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie